Pitanje bi moralo biti konkretnije! A evo, uopšteno ćemo i odgovoriti!
Oboljenja srca u trudnoći predstavljaju stanja, kod kojih je trudnoća komplikovana oštećenjem funkcije srca. Ona mogu prethoditi trudnoći ili biti njome indukovana. Predstavljaju jedan od glavnih uzroka smrti majke. Normalne fiziološke promjene u trudnoći imaju negativan efekat na funkciju srca. Povećanje volumena plazme, udarnog volumena srca i potreba za kiseonikom mogu pogoršati već kompromitovanu kardiovaskularnu funkciju. Postoji NYHA klasifikacija po kojoj su sve bolesti srca svrstane u 4 kategorije – mi ih ovdje nećemo izdvajati.
U kliničkoj slici postoji: otežano disanje, zamor, anginozni bol – bol u grudima, poremećaji ritma srca, cijanoza (plava, modra prebojenost kože i sluzokoža)... Od velike je važnosti što ranije postavljanje dijagnoze i klasifikacija.
Evaluacija oboljenja srca u graviditetu podrazumijeva:
- Detaljnu anamnezu i fizički pregled
- Analizu gasova iz arterijske krvi
- Ehokardiografski pregled
Treba dakle što prije prepoznati sve i uputiti nadležnom kardiologu, koji će preduzeti sve neophode mjere! Osnovna je adekvatna i timska kontrola ovakvih pacijentkinja u cilju sprečavanja komplikacija. Rizik za razvoj urođenih mana srca kod bebe je 10-24%. Rizik za nastanak IUGR je povećan zbog cirkulatornih poremećaja majke. Neophodni su mjesečni ultrazvučni pregledi radi ranog otkrivanja poremećaja rasta i hipoksije ploda. Potrebna je stalna provjera stanja fetusa od 28. nedelje, sa nedeljnim ispitivanjem cirkulacije u uteroplacentnom i fetalnom kompartmanu i biofizičkog profila (BPP - kojim se ocjenjuje stanje ploda).
Vaginalni porođaj je metod izbora za pacijentkinje sa srčanim oboljenjima, zbog toga što su hemodinamske promjene kod carskog reza mnogo veće. Za pojedina oboljenja srca kao što su koarktacija aorte i Marfanov sindrom postoje kontradiktorna gledišta u pogledu načina porođaja. Dok jedni autori preporučuju vaginalni porođaj,drugi su za abdominalni put.
Važno je napomenuti da pacijentkinje moraju biti pod intenzivnim nadzorom i nakon porođaja, zbog moguće dekompenzacije. Nadamo da ste razumjele ozbiljnost srčanih oboljenja vezano s trudnoćom te Vam napominjemo, da se shodno tome tako i ponašate! Ukoliko jeste srčani bolesnik, morate se posavjetovati sa timom svojih ljekara prije nego zatrudnite!
|